Základní věci
.  Co si mám představit pod pojmem "šifrovací hra"?
.  Když chci hrát, musím umět zpaměti morzeovku, semafor, polský kříž a všechny další šifry?
.  Vůbec netuším, co si vzít s sebou...
.  O co se hraje?
.  Jak má vypadat tým?
.  Co dělat, když chci hrát?

Chci hrát, ale...
.  Co když mi ještě není 11 / co když mi už bylo 19? Opravdu nemůžu hrát?
.  Chci hrát, ale rodiče mě nechtějí pustit.
.  Máme přihlášený tým, ...ale změnilo se nám složení, ... ale nakonec nemůžeme. Co s tím?

Startovné
.  Proč vybíráte startovné?
.  Do kdy se musíme přihlásit a zaplatit startovné?

Další otázky
.  Proč organizujete Mozkovar?
.  Mozkovar nás moc bavil, nebyla by pro nás i nějaká další hra?
.  Mám otázku, která tady není. Jak se mám zeptat?Základní věci

Co si mám představit pod pojmem "šifrovací hra"?

Šifrovací hra (neboli šifrovačka) je hra postavená na jednoduchém principu: na stanovišti je šifra, jejíž řešení odkáže na další stanoviště, kde je opět šifra...a tak dále. První šifrovačkou byla v roce 2000 brněnská Tmou. Byla to poměrně náročná akce určená pro dospělé, neboť (jak napovídá název) se hra odehrávala v noci a trasa vedla nejen městem, ale i terénem. (Luštit šifru ve tři hodiny ráno, třeba v dešti nebo v mrazu, to není žádná sranda. Ale je to každopádně velký zážitek.) Formát hry se zalíbil a vznikla řada dalších šifrovaček - v různých městech, různě obtížných, v různých ročních obdobích (většinu z nich lze nalézt v Kalendáři šifrovacích her). Těch největších se účastní třeba až tisícovka lidí. Většina je určena pro dospělé, odehrává se v noci a částečně v terénu a hraje se 15-20 hodin, ale jsou i kratší (nebo delší) šifrovačky, denní šifrovačky a také šifrovačky pro děti jako třeba mladší bratříček Tmou Dnem..., kterým jsme se inspirovali při organizaci Mozkovaru.

Když chci hrát, musím umět zpaměti morzeovku, semafor, polský kříž a všechny další šifry?

Ne, ale určitě nevadí, pokud to umíš. Zprávy nejsou šifrované tak, že by bylo na první pohled jasné, že je to nějaká známá „táborová“ šifra. Jde o to, přijít na to, jak je něco zašifrované, ne jenom mechanicky přečíst morzeovku. Takže morzeovku, braillovo písmo a podobné věci můžeš mít klidně na taháku (a dokonce ho od nás dostanete). Tady si můžeš prohlédnout jak vypadaly loňské šifry. Tady jak předloňské. A tady jak šifry z prvního ročníku.

Vůbec netuším, co si vzít s sebou...

Je dobré mít s sebou: vhodné oblečení (strávíš celý den venku ve městě, počasí může být všelijaké, přitom chvíli budeš sedět na místě a pak třeba někam poběžíš), nějaké dobré jídlo a pití (o hladu se luští špatně a hra trvá kolem osmi hodin), samozřejmě dostatek psacích potřeb a papíru (hodí se třeba i pastelky). Dobrý nápad je deštník (pod pláštěnku sice schováš sebe, ale papíry ti zmoknou), karimatka (dobře se na ní sedí na zemi).

O co se hraje?

Hlavně o čest a slávu, zábavu a radost a o překonání výzvy. Ale ti nejlepší se mohou těšit i na nějaké ceny, třeba deskové hry a mozkovaří trička.

Jak má vypadat tým?

Dva až čtyři kamarádi a kamarádky s talenty různého druhu (čtyři geniální matematici, kteří se nevyznají v mapě na tom možná nebudou nejlépe...). Mozkovar se hraje ve dvou kategoriích - mladší ve věku 11 - 14 let (do patnáctých narozenin) a starší ve věku 15 - 18 let (do devatenáctých narozenin). U kategorie mladších je navíc podmínka, že alespoň jednomu z hráčů musí být alespoň 13 let. O zařazení týmu rozhoduje věk nejstaršího hráče, takže tým ve složení 13, 14 a 16 let bude hrát za starší.

Co dělat, když chci hrát?

  • Sežeň si kamarády, abyste vytvořili tým
  • Ověř si, že v neděli 23. října 2011 opravdu všichni můžete.
  • Zaregistrujte tým tady na webu, nejpozději týden před hrou (v neděli 16. října).
  • Přijďte na start (se startovným ve výši 100 Kč za celý tým.)

Chci hrát, ale...

Co když mi ještě není 11 / co když mi už bylo 19? Opravdu nemůžu hrát?

Jestli ti ještě nebylo 11 a opravdu moc moc chceš a rodiče tě pustí, tak můžeš, ale ostatní v týmu už musejí mít správný věk. Jestli ti je přes 19, tak zkus nějakou dospěláckou šifrovačku! Podívej se třeba sem.

Chci hrát, ale rodiče mě nechtějí pustit.

Jó, rodiče si člověk nevybírá... Ukaž rodičům webové stránky, je tu i přímo oddíl určený pro ně, kde shrnujeme bezpečnostní pravidla. Pokud to nestačí, můžou nám rodiče napsat nebo zavolat a my jim vysvětlíme, o co jde, a třeba je přesvědčíme, že se nemají čeho bát.

Máme zaregistrovaný tým, ale změnilo se nám složení. Co s tím?

Po přihlášení můžete údaje o týmu měnit. Nebo nám napište, co je jinak, my to ve startovní listině opravíme. Změny na poslední chvíli ohlaste na startu. Pokud se přihlásíte a pak zjistíte, že vlastně nemůžete přijít, dejte nám prosím vědět co nejdříve.


Startovné

Proč vybíráte startovné?

Každá legrace něco stojí, Mozkovar není výdělečná akce, ale spotřebuje se na něj spousta materiálu. Účastnický poplatek zdaleka nepokrývá náklady na hru, což je možné díky dotaci od Magistrátu hlavního města Prahy. Děkujeme, páni a paní radní!

Do kdy se musíme přihlásit a zaplatit startovné?

Své týmy přihlašujte nejpozději do neděle 16. října 2011 (čím to uděláte dřív, tím budeme radši :-). Startovné stačí zaplatit na startu.


Další otázky

Proč organizujete Mozkovar?

Protože nás baví šifrovací hry a práce s dětmi a mládeží. A přijde nám škoda, že v Praze není žádná dětská šifrovačka.

Mozkovar nás moc bavil, nebyla by pro nás i nějaká další hra?

Podívejte se do kalendáře šifrovacích her a prozkoumejte pravidla jednotlivých her. Na řadu z těchto dospěláckých šifrovaček můžete, pokud budete mít v týmu alespoň jednoho dospělého. S mladšími hráči počítá třeba DNEM (v Brně v květnu), kde mají dětskou kategorii od 10 let, nebo Krtčí norou (v Brně v září), kam berou i hráče od 13 let za podmínky alespoň jednoho patnáctiletého v týmu. A určitě můžete zkusit nějakou internetovou šifrovačku, tam se vás na věk nikdo ptát nebude.

Mám otázku, která tady není. Jak se mám zeptat?

Napiš nám nebo zavolej!